Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak rezonans magnetyczny (MRI) i sztuczna inteligencja, możliwe jest obecnie określenie płci jaj wylęgowych (in-ovo) bez naruszania jajka. Od maja 2024 roku firma Pluriton wykorzystuje Genus Focus, metodę in-ovo, która efektywnie i precyzyjnie określa płeć jaj wylęgowych za pomocą skanera MRI.
MRI jako technika określania płci jest stosunkowo nowa, jednak w połączeniu ze sztuczną inteligencją działa niezwykle szybko, a dzięki samorozwojowi jest coraz precyzyjniejsza i szybsza w tym co robi. Metoda pozwala na skanowanie jaj przed 13. dniem inkubacji, niezależnie od tego, czy są to jaja białe, brązowe, czy pochodzące od młodych lub starszych stad rodzicielskich. Dzięki dużej wydajności Pluriton może w ciągu jednego tygodnia przygotować stada liczące do 250 000 piskląt dla hodowców drobiu. Szczegóły działania Genus Focus dla określania płci in-ovo można zobaczyć w poniższym.
Dobry start dzięki indywidualnemu doradztwu i szczepieniu in-ovo
Dzięki technologii Genus Focus określenie płci odbywa się bez uszkadzania jajka, co umożliwia szczepienie in-ovo. To rozwiązanie ma wiele zalet: pisklęta mogą być szczepione jeszcze w jajku, co zapewnia ochronę zaraz po wykluciu, a szczepienie w pierwszym dniu życia można pominąć. Dobry start przy minimalnym stresie dla pisklęcia jest zgodny z filozofią firmy Pluriton, która koncentruje się na dobrostanie zwierząt i zrównoważonej jakości dla zdrowej i witalnej hodowli drobiu.
W trakcie wizyt na fermach, eksperci tacy jak Ed Obbink udzielają indiwidualnego wsparcia hodowcom drobiu w rozpoczęciu nowego stada.
Jeśli początek jest dobry, reszta zazwyczaj idzie gładko”. Więcej praktycznych wskazówek na temat zakładania nowego stada znajdziesz w artykule.
Dlaczego określanie płci za pomocą MRI i sztucznej inteligencji?
Hans Groot Koerkamp, Dyrektor Zarządzający, wyjaśnia: „Dla nas kluczowe jest, aby technologia określania płci była nieinwazyjna. Był to jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy Genus Focus. Dodatkowo, maszyna ta działa zarówno dla jaj białych, jak i brązowych, oraz ma również możliwość rozbudowy. Zaczynaliśmy od dwóch czy trzech maszyn, a teraz mamy ich pięć, ale z tą samą liczbą pracowników. Niezależnie od tego, czy używamy dwóch, czy pięciu maszyn, zapotrzebowanie na pracę ludzką pozostaje niemal takie samo”.
Corné Verwijs, Kierownik Operacyjny Wylęgarni, dodaje, że technologia ta zapewnia istotną przewidywalność: „Dokładnie wiemy, ile jaj trafia do maszyny i ile jaj żeńskich z niej wychodzi. Ta przewidywalność jest kluczowa, aby dostarczać to, czego potrzebują nasi klienci”. Podkreśla również automatyzację maszyny: „W porównaniu do innych systemów Genus Focus oferuje znaczący stopień automatyzacji. Każde jajko przechodzi przez maszynę, a w ciągu jednej sekundy wiemy, co jest w środku – bez ingerencji człowieka. Dzięki zaledwie kilku osobom można osiągnąć bardzo dużo. To sprawia, że Genus Focus jest znacznie bardziej opłacalną metodą niż inne systemy”.
Elastyczność w liczbach i terminach dostaw
Genus Focus oferuje innowacyjną, nieinwazyjną metodę określania płci in-ovo
za pomocą MRI i sztucznej inteligencji. Gwarantuje to, że jajka pozostają nienaruszone i umożliwia szczepienie in-ovo. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy Pluriton opracował optymalny proces inkubacji. Dzięki pięciu maszynom Genus Focus i dużej ilości stad rodzicielskich firma może elastycznie reagować na zapotrzebowanie zarówno pod względem ilości, jak i terminów dostaw. Hodowcy drobiu mogą liczyć na dobrze zorganizowany transport, a także opiekę, poświęconą uwagę i dzielenie się wiedzą podczas wprowadzania nowego stada. To właśnie tutaj leży wyjątkowa siła firmy.
„Dokładnie wiemy, ile jaj trafia do maszyny i ile jaj żeńskich z niej wychodzi. Ta przewidywalność jest kluczowa, aby dostarczać to, czego potrzebują nasi klienci.”